Realizace koupelny, wc a předsíně

Zákazník nás oslovil s dotazem na realizaci obkladačských prací do koupelny, wc a předsíně menšího podkrovního bytu. Celá zakázka proběhla relativně hladce, až na menší komplikace ohledně nedodržení předešlých pracovních a technologických postupů, což mělo za následek vznik víceprací a tudíž celkové navýšení konečné ceny.

Jako první je při téhle práci třeba určit správný spárořez. Jakmile víme, jaké obklady budeme používat, můžeme určit přesnou pozici zařizovacích předmětů. Dále je důležitá správná výška a dostatečná rezerva pro provedení detailů, které vždycky podtrhnout výsledek celé realizace.

Proto jako první na řadu nastoupilo předělání podomítkové baterie a vývodu pro rohový výtokový držák sprchové hlavice, který před našim nástupem realizoval jiný instalatér. Společně s podomítkovým boxem jej nezasádroval a tudíž pak došlo k jeho křivému zahození, což se projeví po následném obložení koupelny pohledově křivým zařizovacím předmětem (baterie, roháček, sprchové ramínko ke sprchovým hlavicím…). Také jsme zjistili, že nepřipojil z podomítkového boxu druhý vývod, pro napouštění vany pomocí přepadu!

Dále následovalo dohození spatně přizděného vestavného wc a dodělání perlinky na podklad.

Poté následovalo předělání špatně udělaného vývodu pro dlážděný kanálek sprchového koutu. Instalatér natáhnul odpadní trubku nad úroveň podkladního betonu a přímo středem šírky sprchového koutu. Na fotce je ještě vidět díra pod perlinkou po předešlé trubce. O středovém osazení vývodu pro nadomítkovou baterii s kombinovanou sprchovou hlavici nemluvě. Předělání na přesný osový střed, již ale investor, se smutným výrazem v očích, odmítnul.

Dále zedník při realizaci podkladního betonu rovněž nepřemýšlel o minimálním spádu dlažby dlážděného kanálku v normě ≥2-3%. Takže následovalo broušení betonu za pomocí profesionálního průmyslového vysavače, flexy se speciálním odsávacím adaptérem pro broušení za sucha a speciálním hrncovým segmentovým diamantovým kotoučem, aby konečná plocha byla ve spádu =2% délky hloubky sprchového koutu.

Po usazení a zabetonování kanálku následovala montáž hydroizolačních pásek a samotné hydroizolace, která chrání podklad před případným prosáknutím vody skrze spáru mezi obklady. Zde je třeba podotknout, že instalatér se rozhodl udělat rozvody po zdi s tím, že zedník je přizdil porfixem. V zásadě nejde o nějakou velkou chybu, ale samozřejmně každý postup má své pro a proti. Ačkoli instalatér si uštřil práci, mnohanásobně to stížil nám, při realizaci hydroizolace. Jak je vidět na fotce, na všechny hrany musí přijít hydroizolace! a tak spotřeba rohové hydroizolační pásky narostla o více jak polovinu! Spřávně by totiž rozvody měly být pod omítkou a po instalaci hydroizolace a rohových pásek, by měla přijít na řadu montáž a podezdívka vany společně s tepelnou izolací.

Následovalo založení obkladů, které doteď stálo na usazení vany a na přesné výšce spodní hrany oblouku, aby spára procházela přes oblouk vany a né pod a nebo nad.

Další problém nastal u samotné vany. Už v začátku jsem se investora ptal, proč nemá místo pravé vany levou, aby měl mezi vanou a sprchovým koutem rovnou hranu pro montáž sprchového skla. Řekl mi, že ho to předtím nenapadlo a že to nenapadlo ani zedníka, nebo instalatéra. Takže nastoupila na řadu improvizace a to v poodobě vytvoření malého „rantlíku“ pro instalaci 8mm bezpečnostního kaleného skla. Hloubka je necelých 60cm, ale ve větší délce by už docházelo ke zůžení vstupu do vany a to jsme společně s investorem zavrhli.

Dále jsme pokračovali v obkládání, až jsme narazili na další problém u obložkových dvěří pro zásuvné dveře do JAP pouzdra! Dodavatel dveří od výrobce Sappeli, nevzal v potaz obklady, ale pouze čisté ostění, načež jsme museli opět improvizovat. Problém byl ten, že obložka nepřekrývala obklady, jak by měla, ale obklady se dořezávaly k hraně obložek (jako v případě záchodů, kdy se nedělají obklady nad úrověn horní hrany obložek), což samo o sobě není problém. Ale! problém byl ten, že se s tím nepočítalo a nad obložkou tak vycházela spára cca 4mm. Standardně 4mm silikon neschová a pokud ano, nebude to hezké. Samozřejmně uřezat 4mm vysoký a 60cm dlouhý proužek je téměř nemožné! Proto jsme se rozhodli pro úpravu obložek zabroušením, aby nad jejich horní hranoui nebyla nesmyslná díra nebo obrovský silikon!

Po dokončení obkladů následovala realizace podlahového topení, abysme následně mohli udělat hydroizolaci a poté konečně lepit dlažbu. Bohužel výška byla opět chybně udána předchozí realizací podlahy v kuchyni/obývacím pokoji a tak se výsledná dlažba lepila místy na téměř na 2,5 cm lepidla. Což mělo za následek další náklady na vícemateriál a k tomu také vícepráci s mnohem pracnejší pokládkou. Problém je ten, že rozdílná výška byla přesně mezi technologickými možnostmi materiálů. nivelační hmota je do maximální výšky 1cm a beton v této tlouštce zase není soudržný a časem by popraskal a tzv. „odskočil“ od podkladu. Výslednou „korunu“ tomu nasadil pán, který přišel na domluvu s osazením obložkových dveří, který mi oznámil, že nemůže jít s obložkami níže a že nelze udělat podlahu do „roviny“ (né však do vodorovné roviny)  tak, abysme se vyhnuli těmto vícepracem.

Abysme mohli dokončit dlažbu a začít s obloukem na vaně, bylo potřeba začít dláždit předsíň. Čímž jsme objevili další problém. Již v koupelně jsme věděli, že zeď, která tvoří wc je vůči koupelně vyzděná křivě. konkrétně o cca 1,5cm/m! Což ještě nebylo až takový problém. ten nastal ve chvíli,kdy jsme zjistili i stejně křivou stěnu v předsíni a nastala otázka, který úhel přiznat. Výsledek bylo přiznání přechodové spáry mezi předsíní a obývacím pokojem/kucyní, kde již bylo instalováno lino. Další problém vznikl právě daným úhlem mezi předsíní a ložnicí. Tím vznikla řezaná přechodová spára mezi dvěřmi z předsíně do koupelny z důvodu rozdílné dlažby a formátu. Celé řešení této situace probíhalo ve značně stížených podmínkách. Špatný přístup k podkladu a lepení dláždic na 2-2,5cm lepidla a k tomu všemu oboustranně řezaný přechod mezi dlažbou koupelny a předšíně, při rozdílném úhlu mezi spárami!

Nakonec přišla na řadu samotná práce na vaně. Prvně bylo třeba vybrousit dokonalý oblouk a udělat na podklad perlinku pro zbavení prašnosti. Poté přišel na řadu mnou navržený postup. Nebudeme instalovat vanu na hranu obkladu a vymýšlet řezaný, „rovný“, oblouk vany, ale otočíme na něm spárořez o 90° a nařezáním obkladů na 5cm docílíme přesného vytvarování oblouku podle vany tak, že nepůjde poznat rozdíl oproti standardnímu plastovému krytu. Celý výsledný efekt jsme podtrhli černou spárovací hmotou, aby naprosto zanikly spáry mezi jednotlivými díly celého oblouku. Na první pohled tak není vidět, že je oblouk řezaný. Celý oblouk navíc plynule přechází v podklad pro oddělení sprchového koutu od vany.

A samozřejmně ještě chybí realizace wc. Zde to bylo „téměř“ bez problémů.  Až na původní úpravu podkladu u vestavného wc se předělával jenom vypínač, který byl až moc v rohu a ubourával se původně přizděný sokl kde byla přivedena studená voda a odpad do umývátka, na které ale nebylo na wc místo a po domluvě s investorem jsme jej odstranili. Samozřejmně na fotce je vidět detail křivé spáry, ale to je dáno vyzděním příčky a montáží vestavného modulu. rovná hrana je dána levou stěnou mezi predsíní a koupelnou/wc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.